Jak vybrat toho nejlepšího pejska:

Sedm rad, jak vybírat správného pejska. Co vše je dobré zkontrolovat a na co si dát pozor.

  1. První úspěšný krok může být tento: Vždy kupujte pejska s Průkazem Původu a z takové chovatelské stanice, která působí mnoho let, má řadu skvělých referencí a taktéž zástup spokojených nových majitelů.
  2. Rozhodně je důležité vidět prostředí, ve kterém štěňátko žije a vyrůstá - hodně vám může napovědět o jeho zdraví, socializaci a výchově. Také trvejte na tom, abyste se mohli seznámit s jeho rodiči, prohlédli si je a viděli, jak se chovají v rodinném zázemí (i s ohledem na vaší návštěvu).
  3. Pokud se vám štěňátko opravdu líbí, ale nevidíte jeho zázemí, rodiče a k předání dojde například na veřejném místě, není dobré koupit pejska jen ze soucitu, nebo protože se vám prostě líbí. Podpoříte podvodníka a odsoudíte tím další pejsky a štěňátka k tragickému osudu.
  4. Důkladně zkontrolujte očkovací průkaz štěňátka, především pak to, zda není mladší 8 týdnů věku, je pravidelně odčervované a očkované. Také je skvělým nápadem vzít k výběru pejska někoho zkušeného, nebo ještě lépe odborníka.
  5. Zkontrolujte, zda pejsek nemá kýlu - prohmatáním jeho bříška, poté zda má ideálně nůžkový skus, čisté oči a uši a nemá paspárky na zadních tlapkách. Také se podívejte na čistý zadeček a na srst, zda v ní nejsou na první pohled bílé nebo černé tečky, což by mohly být třeba blechy, nebo jiné kožní problémy.
  6. Nekupujte štěňátko, které se třese, je bojácné, krčí se v koutě, nereaguje na žádné podněty a celkově se jeví apaticky. Může to být náznak toho, že není dobře socializované, nebo že může procházet z nevhodného prostředí.
  7. Pokud je prodejce velmi laskavý, milý, se vším vám vyjde vstříc (klidně i štěňátko přiveze až k vám domů) a na všechno má uspokojivou odpověď, zpozorněte - Může být opravdu hodný, nebo třeba máte tu čest s překupníkem, podvodníkem, nebo také s množitelem.